Moruya Public School

Excellence and Equity in Education - Live and Learn

Telephone02 4474 2363

Emailmoruya-p.school@det.nsw.edu.au

Our staff

Get to know our school staff. We're all here to help.

Our professional, university-educated teachers encourage students to develop a love of learning and a desire to succeed. They maintain the highest integrity and concern for your child’s wellbeing.

The principal is responsible for the educational leadership and management of our school. If you would like to speak to the principal, please contact us to make an appointment.

Our school administrative staff can answer inquiries or direct you to the appropriate staff member for help.

STAFFING 2019
PERMANENT/TEMPORARY POSITIONS

 

PRINCIPAL     Peter Johnson


KINDERGARTEN     K Seahorses             Chris Grieg (relieving)

                                   K Turtles                   Sandy Brennan

                                                                     (AP ES/Stage 1)

                                                                     & Wendy Smith (Tu)

STAGE 1                  K/Year 1 Gazelles      Helene Stokes

                                 Year 1 Giraffes           Di Mercer

                                 Year 1/2 Penguins     Lea Newman

                                 Year 2/3 Dolphins      Jeannie McFarlane
 

STAGE 2                   Year 3 2D                  Leonie Duncan        

                                   Year 3/4 2P              Narelle Pollock

                                   Year 4/5 3L               Lyn Allison

STAGE 3                    Year 5 3M                 Annette Millidonis

                                                                     (AP Stage 2)  

                                                                     & Jenn O'Brien (Th) 

                                    Year 6 3S                  Sarah Davis

                                                                     (AP Stage 3)

                                                                      & Sarah Aedy (M) 

                                    Year 5/6 3TW          Hamish Taylor

                                                                     & Rob Eager (M)

   

Special Ed.                 2/3S                        Rosie Spoelder-Hanlon

                                                                    (AP Special Education) 

                                                                    & Richard Johnson (W)

Special Ed.                 Sunshine               Tryg Casben 

Special Ed.                Quolls                    Deb McCulloch

                                                                    & Richard Johnson (2 days)

Special Ed.                 123J                        Jessica Schumacher
 

Library                                                      Rose Hawke (T-Th)

        
Release Staff                                           Jane Perry (T-Th) Japanese/Computers

                                                                     Jenn O'Brien

 

Computer Coordinator                         Hamish Taylor (M)

 

Learning & Support                              Amanda Herring

                                                                    Jane Coppin (T-Th)

                                                

Itinerant Teacher for the Deaf          Tania Dorney

 

Support Teacher Vision Support      Bridget Mullany

 

Counsellor                                               Kathy Godwin (M & F/2nd Wed)

 

Aboriginal Education Officer            Darryl Cruse

                                                  

 

Student Learning Support Officers (Special)

                                                                  Carmel Dwyer, Beth Blay, Robin Cruse & Janelle Locke

Student Learning Support Officers (Casual)

                                                                  Michele Somers, Katrina Hopkins, Natalie Norman, Deb Ellis,

                                                                  Shane Davison, Cherie Chalk, Michelle Hankins, Kelly Brown,

                                                                  Wendy Fitzgerald, Sarah King, Cris Barton, Teleah Blay,

                                                                  Linda Bennett & Ali Beer 

 

School Admin Manager (SAM)         Christine Ingram

School Admin Officers (SAO)            Sue Hunt, Trish Lawrence, Di Littlewood & Gabi Johnston (relief) 

 

General Assistant                                 Nigel Dallas (M,W,Th)

 

Canteen Manager                                Nicole King

 

Kitchen/Garden                                 Jessica Dwyer/Phil Timms